Sema Mutfakta

Yoğurt Mayalama Tarifi

Evde taş gibi yoğurt mayalamak mı istiyorsunuz? Bir de bu şekilde mayalamayı deneyin. Hazır yoğurtlardan hiç bir farkı olmayan yapısıyla, ama lezzetiyle hazır yoğurtlardan önde olan bu tarifimle herkes evde taş gibi yoğurt mayalayabilecek.

Yoğurt Mayalama Tarifi

Malzeme Listesi:

 • 5 Lt süt  (paket sütler değil)
 • 1 Tatlı kaşığı ev yoğurdu

Hazırlanışı:

 1. Öncelikle kullanacağımız sütün hazır paket sütlerinin olmaması gerekiyor.
 2. Güvendiğiniz bir yerden günlük taze sağılmış süt temin etmelisiniz. Maalesef hazır paket sütlerle aynı sonucu elde edemiyoruz.
 3. Uygun bir tencereye sütümüzü alalım ve ocakta orta ateşte kaynamaya bırakalım.
 4. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısalım ve 10- 15 dakika kadar kısık ateşte kaynamaya bırakalım.
 5. Yeterince kaynayan sütü ocaktan aldıktan sonra mayalayacağınız kaplara aktarın veya tencerede mayalayacaksanız tencerede bırakın ve mayalama dercesine gelene kadar bekleyin.
 6. Mayalama derecesini anlamak için isterseniz serçe parmağınızı veyahut evinize varsa kızıl ötesi ateş ölçer ile bakabilirsiniz.
 7. Serçe parmağınızla anlamanız için sütün sıcaklığı biraz geçtikten sonra serçe parmağınızı süte daldırın ve 7 saniye bekleyin, eğer 7 saniye dayanıp 7 saniyeden sonra sıcaklığa dayanamıyorsanız süt tam mayalama kıvamına gelmiş demektir.
 8. Kızıl ötesi ateş ölçer ile sıcaklık derecesiniz ölçmek için ateş ölçer ayarını yüzey ölçümüne (surface) getirmeniz gerekiyor. İdeal mayalama derecesi 45ºc derecedir.
 9. 40ºc- 50ºc derece arası mayalana bilir ama ideal derece 45 tir.
 10. Sütümüz mayalama derecesine geldikten sonra 1 tatlı kaşığı ev yoğurdunu bir kasede 2 kaşık süt ile homojen kıvama gelene kadar karıştırıp ardından mayalayacağımız süte ilave ediyoruz ve sütü kaşıkla karıştırıyoruz. iyice karıştırın ki yoğurt eşit şekilde sütün içine yayılsın.
 11. Mayaladığımız yoğurdun kapaklarını kapatın üzerini de sıcak tutacağı bir örtü veya battaniyeyle örtün.
 12. Oda sıcaklığında 6-8 saat kadar mayalandıktan sonra buzdolabına alıyoruz ve 1 gün buzdolabında bekletiyoruz.

Yoğurt Mayalama Tarifi Video:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ